Drodzy Uczniowie!
Zachęcamy do artykułu naszej pani psycholog Karoliny, która tłumaczy, czym jest motywacja i dlaczego jej potrzebujemy.
Zmotywuj się!
Czym właściwie jest motywacja i dlaczego jej potrzebujemy? Spróbujmy zastanowić się nad tym wspólnie, stosując kilka pomocnych kroków.
#1 Znajdź sens
Czy wiesz dlaczego właściwie się uczysz? Prawdopodobnie nie wszystkie przedmioty należą do twoich ulubionych, dlatego ich nauka może powodować frustrację. Warto jednak pamiętać, że każdy przedmiot oprócz wiedzy dostarcza również innych, równie ważnych umiejętności - na matematyce ćwiczysz chociażby myślenie analityczne/logiczne, na języku polskim czy angielskim stymulujesz myślenie abstrakcyjne i krytyczne. Są to bardzo ważne umiejętności, które warto kształtować od najmłodszych lat.
Widzisz również inne zalety uczenia się? Czynności, które mają dla nas sens sprawiają, że mamy więcej chęci i gotowości do ich wykonania.
#2 Określ priorytety i stwórz plan
Być może wielokrotnie zdarzało się, że czułeś zmęczenie i przytłoczenie obowiązkami szkolnymi, co zdecydowanie utrudniało naukę i znacznie zmniejszało twoją motywację.
Zacznij naukę od stworzenia listy rzeczy do zrobienia. Zastanów się, ile czasu potrzebujesz na każdą pozycję z listy - dzięki temu łatwiej będzie zacząć, a osiągnięcie celu i odhaczenie go z listy stanie się bardziej realne.
#3 Nagradzaj się
Odhaczyłeś już którąś pozycję z listy rzeczy do zrobienia? Świetnie, możesz zatem przejść do kolejnej i znaleźć się bliżej osiągnięcia ostatecznego celu.
Zanim jednak to zrobisz, warto nagrodzić się za dotychczasowy wysiłek - na przykład zrobić sobie drzemkę, pójść na spacer, spotkać się z przyjaciółmi. Dawanie sobie nagród jest dobrym motywatorem szczególnie wtedy, kiedy zadanie wiąże się z dużą niechęcią (np. nauką nielubianego przedmiotu). Dzięki temu, ukończenie zadania, poza satysfakcją, będzie wiązało się z przyjemnym zakończeniem. Poza tym, im szybciej skończysz, tym szybciej będziesz miał to z głowy i cieszył się nagrodą :)
#4 Rób sobie przerwy
Ludzki mózg nie jest w stanie pracować na równie wysokim poziomie przez cały czas. Robienie sobie przerw jest tutaj szczególnie kluczowe, gdyż w ten sposób chronimy się przed przeciążeniem informacyjnym i nadmiernym zmęczeniem - zarówno fizycznym i psychicznym.
Pamiętaj! Oglądanie filmów lub granie w gry w czasie przerwy od nauki, nie zawsze jest dobre. Bardzo łatwo stracić poczucie czasu, łatwiej też się zmęczyć i trudniej wrócić do nauki. Zdecydowanie lepszym sposobem na zrelaksowanie się jest odpoczynek lub aktywność fizyczna.
#5 Zadbaj o otoczenie
Warunki panujące wokół nas mają kluczowe znaczenie dla efektywności i komfortu pracy. Trudno zmotywować się do nauki w przytłaczającym, nieprzyjemnym miejscu. Jeżeli w twoim pokoju/ miejscu do nauki panuje bałagan, który ci przeszkadza - zdecydowanie dobrym pomysłem będzie uporządkowanie go. Poczucie komfortu i dobrostanu ma dużą wartość dla procesu uczenia się.
Jeśli twoje stałe miejsce nauki stało się dla ciebie niekomfortowe, nudne i trudno jest ci się skoncentrować, być może warto poszukać czegoś nowego. Istnieje wiele miejsc jak choćby kawiarnie, parki, biblioteki, gdzie można znaleźć dużo inspiracji.
#6 Zaproś znajomych
Uczenie się ze znajomymi przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, już samo porównanie waszego stanu wiedzy może działać motywująco. Dodatkowo, w trakcie nauki możecie dzielić się swoimi sposobami na zapamiętywanie, spostrzeżeniami. Być może będziecie dla siebie również wsparciem i pomocą w przypadku gdy jedno z was będzie miało trudności z określonym zagadnieniem.
Pamiętajcie jedynie, że nadrabianie zaległości towarzyskich i spraw do omówienia, warto zostawić na koniec nauki - być może to również będzie dobrym motywatorem? :)
Warto wiedzieć!
Jedno z kryteriów dzieli motywację na wewnętrzną i zewnętrzną.
Motywacja zewnętrzna to na przykład nagroda czy też dobra ocena uzyskana z testu, jak również chęć spełnienia oczekiwań rodziców, nauczycieli czy sposób na dołączenie do grupy rówieśników. Problem jednak w tym, że jeśli źródło motywacji zewnętrznej zniknie, tym samym trudniej będzie o motywację.
Zdecydowanie lepszym źródłem jest motywacja wewnętrzna. Jest to specyficzny rodzaj motywacji, polegający na tym, że nauka, zdobywanie wiedzy, sprawia nam przyjemność i satysfakcję, a chęć odkrywania coraz to nowszych faktów sprawia, że chętnie uczymy się ulubionego przedmiotu.
Pamiętajmy jednak, że motywacji wewnętrznej nie nabędziemy, jeśli wcześniej nie zaczniemy zdobywać wiedzy (aby wiedzieć, że coś nam się podoba, najpierw musimy to poznać). Ten rodzaj motywacji nie będzie również pomocny w kwestii przedmiotów, których nie lubimy - w tym przypadku lepszym motywatorem będą nagrody i źródła zewnętrzne.
Opracowanie: Karolina Ciesielka, Psycholog.