Społeczna izolacja - jak sobie z nią poradzić?
Przedłużający się czas społecznej izolacji może być dotkliwy dla dzieci jak również rodziców, z różnych względów. Wiele mówi się o trudnych do przewidzenia konsekwencjach finansowych, zdrowotnych czy bytowych, coraz bardziej rośnie również zainteresowanie psychologicznymi skutkami tego stanu. Z każdej strony docierają do nas coraz to nowe informacje na temat niepokojących statystyk, żyjemy w zamknięciu z członkami rodziny, obarczeni obowiązkami w pracy i opieką nad najmłodszymi.
Pomimo poczucia, że świat się zatrzymał, warto pamiętać jednak, że dla dzieci jest on tak samo ważny jak wcześniej, a może nawet bardziej. Nadal się rozwijają, są ciekawe otaczającego świata, wymagają naszego wsparcia i zainteresowania - szczególnie teraz, gdy ich kontakt z rówieśnikami jest ograniczony.
W tym wyjątkowym czasie warto zwrócić uwagę na aspekty dotyczące codziennego funkcjonowania. Poniżej uwzględniono niektóre z nich.
#Bądź przykładem
Nie wszystkie dzieci tak samo rozumieją obecną sytuację. Obserwując u rodziców zdenerwowanie, przedłużające się napięcie i bezradność, same zaczynają odczuwać podobnie. Przedłużona ekspozycja na tego typu nastroje może prowadzić u dzieci do trudności w radzeniu sobie z własnymi emocjami. Pamiętajmy, że dzieci uczą się zachowań i emocji przede wszystkim od swoich najbliższych opiekunów - to oni są dla nich wzorem, dzięki któremu uczą się, jak funkcjonować w świecie.
#Komunikacja
Niecodzienna sytuacja, która zmusza do ciągłego przebywania w domu, jest świetną okazją do pogłębienia relacji. Warto rozmawiać o swoich potrzebach, zarówno tych emocjonalnych jak i podstawowych. Być może dzięki częstszym rozmowom i normalizacji obecnej sytuacji, wszyscy członkowie rodziny na tym skorzystają.
#Zabawa
Dzieci mają wiele pomysłów na wspólne zabawy. Zaprośmy je do wspólnego spędzania czasu, wspierajmy nowe formy gier. Dzięki temu najmłodsi będą mieli okazję do rozwijania swojej kreatywności, wzrośnie poczucie kompetencji, a dzięki poświęconej uwadze poczują się docenione.
#Plan dnia
Zaplanowanie dnia jest ważne, szczególnie teraz, gdy lekcje odbywają się w domu i “czas szkolny” często nakłada się na czas wolny. Warto wydzielić sobie te dwie sfery i postawić granicę, aby dzieci kojarzyły nowy plan z tym, do którego były przyzwyczajone. Pomoże to również w lepszej organizacji pracy i zmniejszeniu frustracji związanej z ciągłymi obowiązkami.
#Zadbaj o siebie
Aby móc opiekować się innymi, warto najpierw zatroszczyć się o swoje potrzeby - zadbajmy o swoją przestrzeń osobistą i dobrostan psychiczny. Znajdźmy czas tylko dla siebie, wspierajmy swoje zainteresowania lub zastąpmy je nowymi. Wydzielmy “czas na zamartwianie się” i przeglądanie najnowszych, niepokojących doniesień ze świata. Nadmiar informacji i stres nie wpłynie korzystnie na nasz nastrój i samopoczucie, a wręcz przeciwnie - utrzymywanie organizmu w ciągłym “stanie gotowości” może również odbić się na naszym zdrowiu.
Obecna sytuacja wymaga przeorganizowania naszego dotychczasowego życia i może być przytłaczająca, gdyż ogranicza nas z wielu względów. Warto jednak spojrzeć na nią z perspektywy nowych możliwości i wykorzystać ten stan na rzeczy, na które dotychczas brakowało nam czasu.
Źródła:
- Brooks, S., Webster, R., Smith, L., i in. (2020). The Psychological Impact of Quarantine and How to Reduce it: Rapid Review of the Evidence. The Lancet. 395(10227): 912-920
- Cava, M. A., Fay, K. E., Beanlands, H. J., McCay, E. A., Wignall, R. (2005). The Experience of Quarantine for Individuals Affected by SARS in Toronto. Public Health Nursing, 22(5), 398–406.
Tekst autorstwa p. Karoliny Ciesielki, psychologa szkolnego.