Chiński Nowy Rok
Chiński Nowy Rok
12.2.2021

Dzisiaj rozpoczyna się Księżycowy Nowy Rok, oparty na kalendarzu księżycowo-słonecznym. Najbardziej znanym i związanym z tym wydarzeniem jest Chiński Nowy Rok, którego świętowanie rozciąga się aż na 15 dni. W tej tradycji do każdego roku zostaje przypisane jedno z 12 zwierząt, które ma określić charakter nadchodzącego roku. Tym razem wybranym zwierzęciem jest bawół, co oznacza, że ciężka praca zostanie nagrodzona.

Źródło obrazu: https://ideas.ted.com/why-do-we-light-firecrackers-on-chinese-new-year/

 

Chiński Nowy Rok jest ważnym świętem, dlatego podchodzi się do niego w odpowiedni sposób. Przygotowania zaczynają się jeszcze przed rozpoczęciem święta. Należy zacząć od dokładnego posprzątania domu, co ma pomóc wyrzucić z niego złe duchy. Trzeba też zrobić zakupy i przygotować prezenty dla bliskich. Zwykle obdarowuje się innych słodyczami, owocami lub pieniędzmi włożonymi do koperty. Powinna mieć ona czerwony kolor, ponieważ w kulturze chińskiej symbolizuje on szczęście. Ta sama zasada odnosi się też do ubrań noszonych w czasie święta - są one najczęściej czerwone lub utrzymane w pogodnych kolorach. Nie powinno ubierać się w nic czarnego lub białego, te kolory zbyt kojarzą się ze śmiercią lub żałobą.

 

Po przygotowaniach następuje czas świętowania. Rodziny gromadzą się na wspólne tradycyjne posiłki, na których przysmakiem są pierożki jiaozi. Uczestniczą też w pokazach sztucznych ogni. Popularne są także różne występy, takie jak tańce lwów i smoków, które przynosić mają szczęście.

Źródło obrazu: https://cookidoo.pl/recipes/recipe/pl-PL/r344517

 

Źródło obrazu: https://www.chineseamericanfamily.com/dragon-and-lion-dances/

Nie tylko w Chinach świętuje się początek Księżycowego Nowego Roku. Inne kraje azjatyckie, np. Korea Południowa lub Wietnam, również mają swoje tradycje związane z tym wydarzeniem.

 

Więcej zwyczajów i tradycji związanych z tym świętem znajdziecie w filmiku poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=FFCljlSbWzw

 

Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is not to stop questioning.

Albert Einstein