SUMMER SCHOOL 2019
Summer 2019

English Primary School
Summer camps

During summer holidays 3 camps will be organized in Koninki:

• Istterm - 24.06 – 01.07 spanish language camp
  • IIndterm – 10.07 – 17.07 english language camp
  • IIIrdterm – 17.07 – 24.07 sports camp

Cost of a camp is 800 PLN. For more information please visit the office.

Important! From 30.06 – 14.07 language camp in Kings College st. Michael will take placein Great Britain. For more information please visit the office.

Wakacje w EPS /Summer in EPS/

• 06 - 28.06 Tydzień kowbojski /Indian week/

Tworzenie wigwamu, masek indiańskich, poznanie zwyczajów i tradycji Indian, historia ludów dawnej Ameryki Północnej.
How to make a wigwam, Indian mask; the history and tradition of native American people.

• 07 - 05.07 Tydzień malarski /Painting week/

Prace malarskie w plenerze, poznanie kierunków w malarstwie, wizyta w muzeum, tworzenie graffiti
Painting scenery; the most popular styles of painting, graffiti.

• 07 - 11.07 Tydzień żeglarski /Sailing week/

Lekcje żeglowania w klubie żeglarskim „Horn” w Krakowie, nauka zasad żeglowania, samodzielna obsługa małej łodzi.
Sailing lessons in sailing club „Horn” in Kraków. Boat on the lake!

• 07 - 19.07 Tydzień muzyczny /Music week/

Karaoke, rodzaje muzyki, lekcje gry na pianinie
Karaoke, kinds of music, piano lessons.

• 07 – 26.07 Tydzień na kółkach /Week on wheels/

Lekcje jazdy na wrotkach, rolkach, deskorolce, wyprawy rowerowe, zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
Skateboard lessons, roller skates, bikes trip, the rules on the street.

• 07 – 02.08 Tydzień fotograficzny /Photo week/

Nauka robienia poprawnej fotografii, najciekawsze zdjęcia świata, wizyta w zakładzie fotograficznym.
Photo lessons, the most interesting photos in the world, visit the photo studio.

• 08 – 09.08 Tydzień konny /Horse week/

Wycieczki do stadniny koni, nauka opieki nad końmi, budowa konia, jak narysować konia?
Trip to the horse stud, how to take care of horses, how a horse is build,how to draw a horse?

• 08 – 16.08 Tydzień sportowy /Sports week/

Wycieczka na stadion Cracovii, zasady gry w sporty zespołowe, piłka nożna, siatkówka, koszykówka itp.
Visit the Cracovia arena, theory and practice of team sports: football, volleyball, basketball.

• 08 – 23.08 Tydzień azjatycki /Asia week/

Jak przyrządzić sushi? Wachlarze, lampiony chińskie, origami. Wizyta w muzeum Manggha, zasady sztuk walki karate
How to prepare sushi, how to make a chinese fan? Visit to the Manggha museum. Origami, Karate.

• 08 – 30.08 Tydzień egzotyczny /Exotic week/

Plażowanie, kąpiele w basenie, przygotowanie owocowych koktajli.
Swimming pool, kocktails, sunbathing.

Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is not to stop questioning.